Mapa

Trh práce


Míra registrované nezaměstnanosti

Popis ukazatele: Míra registrované nezaměstnanosti vyjadřuje podíl počtu nezaměstnaných registrovaných úřady práce na disponibilní pracovní síle (v procentech), kde čitatel a jmenovatel jsou ukazatele konstruované podle daných algoritmů.

Míra registrované nezaměstnanosti v %
Název NUTS1995199619971998199920002001200220032004200520062007200820092010201120122013
Česká republika2,933,525,237,489,378,788,909,8110,319,478,907,675,985,969,249,578,629,36
Hlavní město Praha0,290,430,872,313,523,423,393,734,023,583,202,722,162,143,664,073,954,52
Středočeský kraj2,572,984,626,067,466,806,767,217,436,856,305,324,254,477,017,737,077,52
Jihočeský kraj1,992,513,955,756,695,826,036,656,966,596,705,684,474,837,788,507,538,36
Plzeňský kraj2,192,634,236,098,536,476,527,067,606,746,405,604,435,038,168,257,017,31
Karlovarský kraj2,122,724,646,859,048,028,7110,0710,6210,7510,309,207,327,6211,0711,399,8310,84
Ústecký kraj5,797,0510,0013,1815,3516,1515,8317,1317,9415,8515,4013,7710,9610,2613,6113,9012,9414,02
Liberecký kraj2,453,005,166,987,776,447,358,689,488,227,707,046,056,9511,2410,549,4610,26
Královéhradecký kraj1,992,614,046,067,545,896,307,307,897,677,306,324,704,817,978,377,498,61
Pardubický kraj2,663,384,716,629,037,877,938,669,428,948,306,915,435,959,589,878,449,16
Kraj Vysočina3,393,995,667,519,167,487,028,329,208,858,207,105,636,2710,2510,739,4410,23
Jihomoravský kraj2,923,405,377,929,859,359,7311,2011,4510,6910,208,826,926,8310,5910,879,8110,42
Olomoucký kraj4,315,287,5610,2012,4111,8711,7812,2012,4811,7310,608,976,736,8712,1912,4811,3711,86
Zlínský kraj2,403,224,716,968,718,148,5110,2210,619,539,307,756,026,1310,8310,749,3510,42
Moravskoslezský kraj5,075,677,8511,4514,9415,1315,1115,8916,8415,6614,2012,589,628,4912,1412,3611,1812,34

Obecná míra nezaměstnanosti žen v %

Popis ukazatele: Obecná míra nezaměstnanosti vyjadřuje podíl počtu nezaměstnaných na celkové pracovní síle (v procentech), kde čitatel i jmenovatel jsou ukazatele konstruované podle mezinárodních definic a doporučení.

Obecná míra nezaměstnanosti žen v %
Název NUTS199920002001200220032004200520062007200820092010201120122013
Česká republika10,510,69,99,09,99,99,88,86,75,67,78,56,78,2
Hlavní město Praha4,75,24,24,65,34,44,02,72,82,33,24,13,83,4
Středočeský kraj10,410,09,47,57,47,46,96,04,03,05,26,36,05,7
Jihočeský kraj7,67,97,26,36,66,66,16,84,73,94,55,56,06,8
Plzeňský kraj8,17,26,55,46,27,17,25,55,14,97,87,76,86,5
Karlovarský kraj7,88,07,79,06,410,012,411,99,19,211,411,58,710,8
Ústecký kraj18,118,415,615,015,715,116,117,212,48,713,014,311,413,8
Liberecký kraj8,56,88,06,48,47,78,810,08,25,58,58,98,410,4
Královéhradecký kraj7,97,58,95,78,18,66,76,65,45,49,88,28,27,7
Pardubický kraj10,411,08,29,49,68,67,57,15,85,47,99,07,09,7
Kraj Vysočina10,18,57,06,46,78,88,06,66,14,67,07,98,07,8
Jihomoravský kraj10,010,210,08,69,99,79,99,86,85,87,78,29,19,3
Olomoucký kraj12,915,912,712,112,815,113,911,38,28,09,711,19,08,9
Zlínský kraj11,810,310,29,49,88,311,09,36,64,17,810,29,19,1
Moravskoslezský kraj16,016,917,416,318,817,817,214,311,310,310,910,911,210,8

Počet uchazečů-absolventů na 1 volné pracovní místo pro absolventy

Popis ukazatele: Občané, od jejichž úspěšného ukončení studia nebo odborné přípravy neuplynuly více než 2 roky.

Počet uchazečů-absolventů na 1 volné pracovní místo pro absolventy
Název NUTS199920002001200220032004200520062007200820092010201120122013
Česká republika9,98,66,58,18,27,84,91,80,81,78,97,56,68,54,1
Hlavní město Praha3,82,01,73,64,43,94,31,00,40,44,84,12,71,80,9
Středočeský kraj3,83,13,44,35,14,51,70,80,30,95,43,55,07,53,0
Jihočeský kraj5,34,22,92,83,23,73,31,20,61,46,27,47,28,93,5
Plzeňský kraj6,14,74,37,06,34,63,61,10,62,08,88,16,010,74,4
Karlovarský kraj23,120,110,28,75,26,04,52,00,91,69,78,76,16,74,0
Ústecký kraj15,222,215,513,812,212,09,54,43,25,413,013,37,711,76,1
Liberecký kraj6,74,53,75,97,14,83,92,41,62,88,85,95,34,92,7
Královéhradecký kraj5,65,53,13,23,78,43,92,01,21,55,04,74,612,65,0
Pardubický kraj13,06,44,26,13,94,53,10,50,32,17,03,64,06,12,7
Kraj Vysočina25,316,715,525,347,412,910,13,41,32,916,914,613,717,25,7
Jihomoravský kraj19,131,79,214,39,79,55,42,81,03,120,214,215,613,17,4
Olomoucký kraj9,06,67,16,710,210,16,13,11,22,921,613,613,521,99,9
Zlínský kraj10,19,85,110,615,210,75,81,80,61,17,39,25,38,85,1
Moravskoslezský kraj39,336,930,334,242,728,014,65,11,82,99,212,08,410,910,6

Počet uchazečů se ZPS na 1 volné pracovní místo pro ZPS

Popis ukazatele: Občané,kterým byla rozhodnutím ČSSZ (nebo OSSZ) přiznána změněná pracovní schopnost, jsou poživateli částečného inval. důchodu nebo byli uznáni částečně invalidními, i když jim nevznikl nárok na částečný invalidní důchod.

Počet uchazečů se ZPS na 1 volné pracovní místo pro ZPS
Název NUTS20002001200220032004200520062007200820092010201120122013
Česká republika2129384544422214193836242514
Hlavní město Praha588818106431311863
Středočeský kraj1519182620187551728253114
Jihočeský kraj2920191841261410142628211410
Plzeňský kraj9816304937196173442172221
Karlovarský kraj181029551746403629206117336
Ústecký kraj74133140113170935981763937362521
Liberecký kraj3126263340321511274031171411
Královéhradecký kraj2235808495743431282822162711
Pardubický kraj173347312626119213321203517
Kraj Vysočina35543010554643612206240486116
Jihomoravský kraj53357462405239305010181554525
Olomoucký kraj84652107476746293112349323722
Zlínský kraj2930484359342210143741335435
Moravskoslezský kraj10312330961494316157917810865233727

Počet uchazečů o zaměstnání na 1 volné pracovní místo

Popis ukazatele: Uchazečem o zaměstnání může být osoba, která splňuje podmínky způsobilosti vystupovat v pracovně právních vztazích a která má trvalý pobyt na území ČR.

Počet uchazečů o zaměstnání na 1 volné pracovní místo
Název NUTS1995199619971998199920002001200220032004200520062007200820092010201120122013
Česká republika1,72,24,310,313,98,88,912,713,510,69,84,82,53,917,418,214,215,617,0
Hlavní město Praha0,10,20,72,75,84,52,83,13,01,82,21,30,60,73,55,84,43,76,2
Středočeský kraj1,41,53,25,97,84,64,08,07,46,85,82,81,52,714,915,212,513,515,3
Jihočeský kraj0,91,32,26,69,55,86,57,910,17,19,03,92,44,218,216,012,811,713,5
Plzeňský kraj1,01,53,36,99,15,45,37,68,54,85,22,51,02,212,912,69,09,810,0
Karlovarský kraj1,51,84,58,611,48,510,013,115,115,714,96,94,16,423,326,616,017,915,4
Ústecký kraj4,15,410,526,026,123,820,628,727,924,926,012,77,710,234,927,729,434,528,1
Liberecký kraj1,41,53,56,06,43,86,010,111,88,07,84,73,27,321,918,113,113,210,2
Královéhradecký kraj1,01,42,76,27,63,34,47,49,610,98,14,42,73,617,518,113,722,521,3
Pardubický kraj1,62,03,06,712,95,47,311,09,912,09,62,71,64,714,812,69,113,611,0
Kraj Vysočina2,22,14,510,812,47,46,59,518,119,311,94,92,87,437,532,127,840,623,5
Jihomoravský kraj2,52,96,518,922,412,314,822,020,919,210,96,93,25,221,723,522,629,031,8
Olomoucký kraj4,66,415,220,910,311,413,616,415,812,76,94,58,550,134,835,849,939,3
Zlínský kraj1,92,33,811,311,112,311,419,125,917,914,35,03,04,727,026,818,525,315,3
Moravskoslezský kraj3,75,19,133,655,131,836,744,044,239,429,210,86,26,529,225,918,024,339,5

Počet ekonomicky neaktivních celkem na 100 obyvatel

Popis ukazatele: Ekonomicky neaktivní jsou všechny osoby patnáctileté a starší, obvykle bydlící na sledovaném území, které v referenčním období nepatřily do kategorie "pracovních sil", tj. nemohou být klasifikovány jako osoby zaměstnané nebo nezaměstnané. Ukazatel je konstruován podle metodiky Eurostatu vypracované na základě doporučení Mezinárodní organizace práce (ILO).

Počet ekonomicky neaktivních celkem na 100 obyvatel
Název NUTS19992000200120022003200420052006200720082009201020112012
Česká republika32,533,133,633,934,334,634,634,735,135,535,435,635,835,3
Hlavní město Praha31,630,332,632,532,633,733,033,233,133,532,633,034,132,9
Středočeský kraj32,333,233,533,133,633,934,133,833,933,934,133,933,733,2
Jihočeský kraj32,232,332,833,634,234,334,334,434,434,735,335,935,536,0
Plzeňský kraj32,532,633,133,634,334,433,834,635,034,134,835,334,934,7
Karlovarský kraj29,728,930,931,732,332,431,532,732,733,533,332,834,634,3
Ústecký kraj32,232,832,433,434,232,933,333,435,736,236,336,036,236,6
Liberecký kraj31,632,832,933,133,633,234,034,635,936,936,335,736,235,9
Královéhradecký kraj32,932,633,434,034,635,635,634,735,335,836,036,436,536,0
Pardubický kraj31,933,834,434,034,235,335,135,135,635,636,036,336,335,3
Kraj Vysočina33,433,233,834,535,134,735,535,134,335,636,135,836,736,9
Jihomoravský kraj33,133,834,935,535,535,735,636,136,236,936,635,935,935,3
Olomoucký kraj32,433,534,934,334,735,635,535,636,437,036,638,037,836,5
Zlínský kraj33,134,434,835,935,536,036,135,635,236,236,937,136,736,4
Moravskoslezský kraj33,634,334,434,535,235,835,336,337,136,636,437,237,436,6

Počet ekonomicky neaktivních žen na 100 žen

Počet ekonomicky neaktivních žen na 100 žen
Název NUTS19992000200120022003200420052006200720082009201020112012
Česká republika40,340,941,341,742,042,442,442,643,243,743,643,743,742,9
Hlavní město Praha37,836,639,339,439,440,940,440,440,241,540,641,642,541,0
Středočeský kraj41,141,541,841,942,042,642,342,142,742,542,642,241,840,4
Jihočeský kraj40,540,640,641,842,242,242,342,342,342,643,543,943,443,4
Plzeňský kraj41,140,441,541,341,542,241,542,442,541,342,742,942,742,7
Karlovarský kraj36,335,938,339,439,740,039,441,041,341,141,239,842,341,9
Ústecký kraj41,041,940,941,342,940,641,541,844,646,345,745,045,045,0
Liberecký kraj39,539,939,740,941,440,742,343,144,145,845,044,845,244,0
Královéhradecký kraj40,640,441,141,842,942,843,541,742,942,643,744,043,342,7
Pardubický kraj39,841,442,342,342,743,443,343,344,043,743,644,443,542,8
Kraj Vysočina41,441,241,543,143,042,743,943,442,843,944,043,844,944,6
Jihomoravský kraj40,641,442,443,443,343,743,744,144,345,644,943,443,943,5
Olomoucký kraj40,942,243,141,742,543,543,443,444,745,144,745,844,843,7
Zlínský kraj41,042,443,344,242,944,344,543,543,244,644,645,044,644,3
Moravskoslezský kraj40,941,341,641,742,042,541,843,444,944,344,145,244,843,6

Počet ekonomicky aktivních na 100 obyvatel

Popis ukazatele: Ekonomicky aktivní jsou všechny osoby patnáctileté a starší, které patří do kategorie pracovních sil, tj. jsou klasifikovány jako osoby zaměstnané nebo nezaměstnané.

Počet ekonomicky aktivních na 100 obyvatel
Název NUTS19992000200120022003200420052006200720082009201020112012
Česká republika50,850,550,450,450,350,250,550,550,150,050,350,050,050,0
Hlavní město Praha54,549,854,554,354,453,454,054,353,553,454,554,354,353,6
Středočeský kraj51,150,550,551,150,850,650,250,450,150,050,450,250,350,6
Jihočeský kraj50,650,950,850,350,150,350,450,750,950,850,449,650,349,2
Plzeňský kraj51,351,551,451,150,650,951,550,850,251,051,350,851,050,9
Karlovarský kraj52,854,152,551,851,651,753,252,351,951,952,552,751,751,3
Ústecký kraj50,450,150,950,049,450,950,951,148,348,448,648,749,148,0
Liberecký kraj51,050,150,550,550,251,050,350,048,947,948,749,249,048,7
Královéhradecký kraj50,351,050,550,249,949,149,250,550,149,849,849,149,049,3
Pardubický kraj50,849,149,049,750,048,949,349,549,149,449,449,049,149,8
Kraj Vysočina48,749,349,248,848,549,449,749,550,749,749,649,749,148,5
Jihomoravský kraj50,350,049,449,149,349,449,549,549,349,049,449,949,150,1
Olomoucký kraj50,549,848,949,849,749,249,249,749,249,049,347,748,149,0
Zlínský kraj49,748,848,848,249,148,949,150,050,649,849,248,949,349,4
Moravskoslezský kraj48,748,548,749,048,848,649,748,848,449,149,548,748,948,9

Počet ekonomicky aktivních žen na sto žen celkem

Počet ekonomicky aktivních žen na sto žen celkem
Název NUTS19992000200120022003200420052006200720082009201020112012
Česká republika43,843,643,543,343,443,343,543,542,842,542,842,542,843,0
Hlavní město Praha49,544,548,748,548,747,247,547,947,446,347,146,146,446,2
Středočeský kraj43,143,042,943,043,142,642,842,942,142,242,442,442,843,9
Jihočeský kraj43,143,343,642,842,843,143,243,543,743,542,642,042,942,3
Plzeňský kraj43,444,443,744,044,043,744,543,743,644,643,843,643,843,4
Karlovarský kraj47,148,046,044,945,145,046,344,844,345,145,246,445,244,3
Ústecký kraj42,441,843,042,941,644,043,543,440,239,039,840,341,040,2
Liberecký kraj43,943,944,443,443,344,342,842,341,439,840,840,840,741,3
Královéhradecký kraj43,544,043,743,342,542,942,344,343,443,742,842,243,243,3
Pardubický kraj43,742,341,942,242,241,742,142,241,642,242,441,642,642,9
Kraj Vysočina41,542,142,241,041,542,042,041,942,841,942,242,341,441,3
Jihomoravský kraj43,743,342,742,042,342,342,242,342,141,041,843,142,142,6
Olomoucký kraj42,942,141,443,242,742,142,142,641,641,641,840,541,842,5
Zlínský kraj42,641,741,240,742,441,341,542,843,542,242,241,842,342,2
Moravskoslezský kraj42,142,242,342,642,742,644,042,541,342,142,441,242,242,6

Počet osob pobír. přísp. v nezaměstnanosti - na 100 uchazečů o zaměstnání

Počet osob pobírajících příspěvky v nezaměstnanosti - na 100 uchazečů o zaměstnání
Název NUTS1995199619971998199920002001200220032004200520062007200820092010201120122013
Česká republika44505149423637373526282932393532262020
Hlavní město Praha69757763534647494736384042494235282221
Středočeský kraj52585852464042434232343640474136282223
Jihočeský kraj57616359534851515036393842494240322324
Plzeňský kraj42485451464142444232343539463733272123
Karlovarský kraj39434346393234313024242628332926211616
Ústecký kraj35384339332827282519212123292725191515
Liberecký kraj49505554464246443828303335433430241919
Královéhradecký kraj50565757494248484433343741514140312423
Pardubický kraj53555655494143444332333540474038302222
Kraj Vysočina53575754484246484433323437474038312525
Jihomoravský kraj45535452443839393527282932383532262020
Olomoucký kraj575148413536373526282932413632251919
Zlínský kraj45525355474040413728303133403631262120
Moravskoslezský kraj37444442352927282619202022282926211717

Průměrné hrubé měsíční mzdy zaměstnanců

Průměrné hrubé měsíční mzdy zaměstnanců
Název NUTS20002001200220032004200520062007200820092010
Česká republika13 48414 63315 85716 92017 03019 02420 20721 69424 27623 48826 881
Hlavní město Praha18 86520 80019 89721 09322 93523 93325 28126 81330 49529 63136 124
Středočeský kraj13 42914 40715 53416 56816 63918 63419 81221 62123 71822 62527 001
Jihočeský kraj12 55113 52814 02914 88115 49916 63217 73219 10621 06220 47223 418
Plzeňský kraj12 82913 97714 84015 82116 28117 62718 73120 05922 27722 00325 482
Karlovarský kraj12 11913 04213 53514 47214 92616 00216 99818 14619 96619 54322 498
Ústecký kraj12 64613 55314 26915 31315 82317 09418 09719 58321 46721 17924 874
Liberecký kraj12 43513 46314 08115 10615 28317 00818 12019 49521 74720 94125 089
Královéhradecký kraj12 31213 18313 75314 75215 48316 37117 31318 60320 87220 55123 950
Pardubický kraj11 91712 86813 53914 58115 24816 35717 26918 56920 67620 20823 537
Vysočina11 72112 84813 44114 49115 07216 29417 62218 96321 07120 27923 944
Jihomoravský kraj12 53413 61914 05915 19316 04816 98418 35619 89322 34921 91326 223
Olomoucký kraj11 89212 80013 37314 30415 21516 19317 08718 50820 60820 15523 997
Zlínský kraj12 11413 14813 84314 69315 10216 42017 38718 77820 93619 95723 219
Moravskoslezský kraj12 96614 04914 92315 83716 18817 61818 69020 05722 08521 37724 554


Odkazy
Kontakt
Centrum pro regionální rozvoj ČR
Vinohradská 46
120 00 Praha 2
tel: +420 221 580 201
fax: +420 221 580 284
e-mail: risy@crr.cz