Mapa

Euroregion Beskydy

Euroregion Beskydy - Beskidy

Euroregion "Beskydy" byl založen v roce 2000 a sdružuje příhraničních regiony z České republiky, Polska a Slovenska. V únoru 2000 byla nejdříve podepsána Smlouva o slovensko- polském společenství pod názvem Euroregion "Beskydy", k přidružení české strany - Regionu Beskydy do již existujícího Euroregionu Beskydy došlo dne 9. června 2000 ve městě Frýdek-Místek, kde zástupci příhraničních regionů z České republiky, Polska a Slovenska podepsali dohodu, kterou vznikl historicky první euroregion spojující hranice tří postkomunistických zemí.
 
Euroregion Beskydy je tedy složen ze Sdružení "Region Beskydy" se sídlem ve Frýdku-Místku, Sdružení " Region Beskidy" se sídlem v Bielsko-Bialej a Sdružení " Region Beskydy" se sídlem v Žilině.

Euroregion Beskydy - česká část
Radniční 1148, 738 22 Frýdek-Místek, ČR
www.euroregion-beskydy.cz

Euroregion Beskidy - polská část
ul. Piastowska 40, 43-300 Bielsko-Biała, PR
www.euroregion-beskidy.pl

Euroregion Beskydy - slovenská část
Mestský úrad v Žilině, Námestie obětí komunizmu 1, 011 31 Žilina (SR)

Euroregion "Beskydy" leží v pohraničních oblastech na východě České republiky, severozápadě Slovenska a na jihu Polska. Srdcem euroregionu jsou města na české straně Frýdek-Místek, na polské straně Bielsko-Biala a na slovenské straně Žilina.
Z hlediska státní správy se nachází Euroregion v ČR v okres Frýdek-Místek a jižní část okresu Karviná, v Polsku ve vojvodství Bielsko-Biala a na Slovensku v Žilinském kraji.
Celkem se na české části EUROREGIONU "Beskydy" nalézá 5 měst a 55 obcí s více jak 161 tis. obyvateli. Město Frýdek-Místek je největší na tomto území s celkovým počtem cca. 65 tis. obyvateli.

Rozloha území na české straně činí cca 605 km2, je vymezeno přibližně městy Havířov, Ostrava, Příbor a  Frenštát pod Radhoštěm.

Na české straně je dnes součástí Euroregionu "Beskydy" na české straně 7 sdružení:
  1. Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice - tvoří město Brušperk,a 7 obcí (Hukvaldy, Fryčovice, Kozlovice, Krmelín, Palkovice, Stará Ves n./O, Staříč). Celkový počet obyvatel všech obcí -  19 295.
  2. Sdružení obcí povodí Morávky - tvoří 11 obcí (Dobrá, Dobratice, Krásná, Morávka , Nižní Lhoty, Nošovice, Pražmo, Raškovice, Staré Město, Vojkovice, Vyšní Lhoty). Celkový počet obyvatel všech obcí - 12 207.
  3. Slezská brána - tvoří 2 města (Šenov, Vratimov) a 8 obcí (Bruzovice, Horní Bludovice, Kaňovice, Řepiště, Sedliště, Václavovice, Paskov). Celkový počet obyvatel všech obcí - 22 347.
  4. Zájmové sdružení Frýdlantsko-Beskydy - tvoří město Frýdlant n./O a 12 obcí (Baška, Bílá, Čeladná, Janovice, Kunčice p./O, Lhotka, Malenovice, Metylovice, Ostravice, Pržno, Pstruží, Staré Hamry). Celkový počet obyvatel všech obcí - 25 577.
  5. Sdružení obcí povodí Stonávky- tvoří 8 obcí (Hnojník, Smilovice, Dolní Tošanovice, Řeka, Vělopolí, Horní Tošanovice, Střítež, Třanovice). Celkový počet obyvatel všech obcí - 5 433.
  6. Mikroregion Žermanické a Těrlické přehrady - tvoří 7 obcí (Dolní Domaslavice, Horní Domaslavice, Lučina, Soběšovice, Těrlicko, Žermanice, Albrechtice). Celkový počet obyvatel všech obcí - 11 844.
  7. Sdružení obcí Frýdecko-Místecka - tvoří město Frýdek-Místek a 2 obce (Staré Město, Sviadnov). Celkový počet obyvatel všech obcí - 64 690.
Polská strana EUROREGION "Beskidy" se skládá s okresů Bielský okres (Bielski Powiat Ziemski), Žywiec, Sucha, Beskidzka, nalézají se zde 4 města a 20 obcí. Město Bielsko-Biala (hlavní sídlo), města Szczyrk, Žywiec, Jordanów s obcemi ( Bestwina, Buczkowice, Kozy, Wilkowice, Czernichów, Gilowice, Jelešiia, Kety, Lipowa, Lekawica, Lodygowice, Rajcza, Šlemieň, Šwinna, Ujsoly, Wegierska Górka, Jordanów, Stryszawa, Zawcja) o celkové rozloze 1216 km2 s počtem obyvatel 343 575.
Na slovenské straně spadá do EUROREGIONU "Beskydy" 7 měst (Turzovka , Žilina, Bytča, Námestovo, Čadca, Kysucké nové Město, Rajecké Teplice) a 42 obcí o celkové rozloze 2023 km2.

Odkazy
Kontakt
Centrum pro regionální rozvoj České republiky
Vinohradská 1896/46
120 00 Praha 2
tel: +420 234 154 065
e-mail: risy@mmr.cz