Mapa

Region Beskydy

Region Beskydy se nachází v severovýchodní části České republiky v regionu Severní Moravy a Slezska. Specifikem území je blízkost hranic s Polskem a jeho přímé sousedství se Slovenskem v jihovýchodní části.
Rozloha regionu Beskydy činí cca 605 km2 a je vymezeno přibližně mezi městy Havířov, Ostrava, Příbor a  Frenštát pod Radhoštěm.
Celkem se na tomto území nalézá 5 měst a 55 obcí s více jak 161 tis. obyvateli. Město Frýdek-Místek je největší na tomto území s celkovým počtem cca. 65 tis. obyvateli.

Administrativně spadá do Moravskoslezského kraje a okresu okres Frýdek-Místek, ale nezahrnuje jeho východní části Třinecka a Jablunkovska. Na druhé straně k němu náleží katastry obcí Albrechtice a Těrlicka z okresu Karviná. Severovýchodní část území sousedí s metropolí kraje Ostravou.
Z pohoří zahrnuje část Moravskoslezských Beskyd, Palkovické hůrky, masiv Ondřejníku a svažuje se do Ostravské pánve a Moravské brány. Územím protékají řeky Ostravice, Ondřejnice, Stonávka a Morávka. V oblasti bylo v minulosti vybudováno šest vodních nádrží - Žermanice, Těrlicko, Baška, Olešná, Morávka a Šance, z nichž poslední dvě jmenované jsou využívány jako zásobníky pitné vody, ostatní slouží k rekreaci.
Leží zde nevyšší nejvyšší místo Moravskoslezských Beskyd - vrchol Lysé hory (1323 m n. m.). 

Region je dobře dostupný po silnici i po železnici. Letecké spojení umožňuje mezinárodní letiště Ostrava-Mošnov, vzdálené z Frýdku-Místku cca 20 km. Silniční spojení směrem na Olomouc, Brno a Prahu zajišťuje silnice I/48, která je součástí mezinárodní sítě s označením E462. Ta prochází z Nového Jičína přes Frýdek-Místek do Českého Těšína. Na tomto silničním tahu je vysoký podíl z tranzitní dopravy do Polska.  Frýdek-Místek leží na železniční trati č.323 Ostrava - Valašské Meziříčí.

Svým severním okrajem hraničí region Beskydy se Slovenskem. Pro překračování hranice slouží dva hraniční přechody. Silniční přechod Bílá-Konečná a Bílá-Bumbálka.


Odkazy
Kontakt
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
tel: +420 234 15 4065
e-mail: risy@mmr.cz