Mapa

Slezské Beskydy

Region Slezských Beskyd  se nachází v příhraniční oblasti jižního Polska, sousedí s regiony severovýchodu České republiky a severozápadního Slovenska. Oblast Slezských Beskyd se rozkládá na ploše celkem 627 km2 a žije v něm asi 286 000 obyvatel.
Podle administrativního uspořádání Polska spadá region do Slezského vojvodství a tří okresů - powiat Bielski, powiat Cieszyński a město Bielsko-Biała. Jedná se celkem o 9 obcí, z nichž 5 má statut města: Bielsko-Biała, Cieszyn, Wisła, Ustroń a Szczyrk. Celé území mimo východní části s městem Bielsko-Biała se nachází v Euroregionu Těšínské Slezsko-Ślask Cieszyński.
Území je z velké části tvořeno pohořím Slezské Beskydy (Beskid Ślaski) a jejich podhůřím. Nejvyšším vrcholem je Barania Góra.
Největším městem regionu a zároveň centrem celého širšího okolí je město Bielsko-Biała, které má téměř 180 tisíc obyvatel.
Druhým nejvtětším městem je Cieszyn - sídlo stejnojmenného okresu (powiat Cieszyński). Město má 36 tisíc obyvatel, celý okres má téměř 100 tisíc obyvatel.
Nejmenší podle počtu obyvatel je město Szczyrk s téměř 6 tisící obyvateli. Plošně nejrozlehlejší je vedle Bielska i město Wisla s rozlohou 109 km2.

Pět obcí a měst v regionu Slezských Beskyd (Istebna, Brenna, Ustroń, Wisła, Szczyrk) patří do kategorie zaměřené výrazně na cestovní ruch. Turismus je v regionu nejvíce rozvinutou podnikatelskou aktivitou a přináší největší zisky.
Po celém území je silně rozvinutá síť horských chat, hotelů, penzionů, ubytování v soukromí nebo agroturistiky. Rozvinutá je rovněž lázeňská turistika. V návaznosti na cestovní ruch se rozvíjí i obchod, stravovací služby, doprava a další služby, jako např. výroba upomínkových předmětů.

 

Odkazy
Kontakt
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
tel: +420 234 15 4065
e-mail: risy@mmr.cz