Mapa

Hlavní zajímavosti

České území

Největší hodnotou Beskyd a zároveň lákadlem pro návštěvníky je příroda spolu s nezaměnitelným folklórem regionu.  

Beskydy jsou nejrozsáhlejší chráněnou krajinnou oblastí v České republice, nabízející množství přírodních rezervací (např. prales Mionší, Mazák, Radhošť atd.), pyšnících se svou rozmanitostí - původní pralesy, menší rašeliniště, horské bučiny a louky.

K oblíbeným cílům pěších návštěvníků v horách patří hřeben Pustevny - Radhošť, vrchol Lysé hory, oblast Grúň - Bílý kříž, a některý z hřebenů Moravskoslezských Beskyd ( Mosty u Jabl. - Bílý Kříž; Prašivá-Ropice-Malý Polom) a samozřejmě rarity typu Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Beskydy ale nenabízí jen přírodu, ale také mnoho kulturních a historických atraktivit. Unikátní je horalská architektura s řadou dřevěných kostelíků (např. Guty, Prašivá, Bílá), historických dřevěných stavení (Pustevny) a světoznámý skanzen lidové architektury - Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde se dozvíte mnoho o životě v horách, tradiční řemeslné výrobě, lidových zvyklostí a obyčejích.

Beskydy mají také výborné podmínky pro sportovní vyžití.
Na území Beskyd je vytýčeno několik set kilometrů značených turistických tras pro pěší i pro cyklisty.
Lyžařské areály (Pustevny, Bílá, Soláň, Mosty u Jablunkova atd.) nabízejí v zimní sezoně vynikající podmínky pro sjezdaře a ideální terény pro běžkaře s desítkami kilometrů upravovaných běžeckých stop.
Kvalitní zázemí nabízí dvě golfová hřiště - jedno na Čeladné, druhé v pobeskydí v Ropici.

Polské území

Různorodost krajiny a životních podmínek v oblasti Slezských Beskyd, jejichž nejzajímavější části jsou chráněné v rámci chráněných krajinných oblastí nebo přírodních rezervací. Velké přírodní bohatství je doprovázeno množstvím dochovaných kulturních památek.

Přijíždějící návštěvníci mají k dispozici nepřeberné množství aktrakcí. Vedle stovek turistických a cykloturistických tras různého stupně obtížnosti jsou to sportovní zařízení - bazény a koupaliště, tenisové kurty, sportovní hřiště nebo jízda na koni. Pro seznámení návštěvníků a turistů s přírodními hodnotami a vlivem člověka jsou připraveny četné naučné stezky.
V zimě jsou to upravené lyžařské trasy, sáňkařské dráhy, vleky, sjezdovky nebo skokanské můstky. Město Szczyrk nabízí nejvyšší počet lyžařských vleků v Polsku (téměř 50) a nejětší délku lyžařských běžeckých tras (přes 60 km), z nichž dvě jsou trasy FIS.
V regionu se nacházejí 2 sedačkové lanovky v Ustroni vedoucí na Čantoryji a na Palenici. Lyžařské sjezdovky s četnými vleky ve střediscích Wisla, Ustroń, Brenna, Istebna, Koniaków nebo Jaworzynka.

Milovníci architektonických památek zde naleznou v regionu ke shlédnutí mnoho zajímavých míst.
Region Těšínského Slezska má bohatou historii a je zde proto k nalezení mnoho kulturních a historických památek. Kulturním a obchodním centrem západní části regionu je pohraniční město Cieszyn, založené podle legendy již v roce 810. V historickém centru města se zachovaly pamětihodné sakrální objekty. Na Zámkové hoře se nachází románská rotunda z 11. století a Piastovská věž ze 14. století.

Konají se zde i četné folkórní slavnosti, například každoroční Týden beskydské kultury ve Wisle. 

Slovenské území

Zachovalá příroda, hory a množství kulturních atraktivit regionu Kysuc poskytují různorodé možnosti oddychu i rekreace.

Hodnotu krajiny umocňuje Chráněná krajinná oblast Kysuce, kterou tvoří dvě samostatné krajinné časti Javorníky a Kysucké Beskydy.

V oblastech pohoří Javorníků, Turzovské vrchoviny, Kysuckých Beskyd i Kysucké vrchoviny vedou turistické značkované chodníky umožňující pěší túry na vrcholy. Vedle toho je po hřebenech i údolích vytýčeno mnoho cykloturistických tras, z nichž nejznámější je Kysucká cyklomagistrála.

V regionu jsou díky dlouhému trvání sněhové pokrývky vynikající podmínky pro zimní sporty.
Nejvýznamnějším lyžařským střediskem je Snow paradise Veľká Rača v Oščadnici se 3 sedačkovými lanovkami. Oščadnicu s dalším střediskem Skalité - Serafinov spojuje Kysucká lyžiarska magistrála. Dalšími centry sjezdového i bežeckého lyžování jsou Makov, Turzovka,  Vysoká nad Kysucou.

V mnoha obcích Kysuc se zachovala typická lidová architektur a folklór.
Na východě regionu ve skanzenu v Nové Bystrici je možné vidět zachovelá dřevěná stavení, ale také zachráněné časti úzkorozchodné lesní železnice se systémem překonávání převýšení pomocí tzv. úvratí.
Známe folklórní akce v regionu jsou folklórní festival Beskydské slavnosti v Turzovce, Podujatia v Ochodnici a Goralské slávnosti ve Skalitém.


Odkazy
Kontakt
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
tel: +420 234 15 4065
e-mail: risy@mmr.cz