Mapa

Rekreace

České území

Beskydy jsou v oblasti cestovního ruchu spojením přírody, poskytující krásné prostředí po celý rok, široké škály nabídky programů sportovních, kulturních i společenských a také kvalitních služeb návštěvníkům. S nimi jsou spojené mnohé památkové objekty a kulturních programy.

Oblast Beskyd je po již více než sto let vyhledávaným cílem turistů. Počátky turistiky spadají do posledních roků 19. století, kdy vznikají první turistické spolky a začíná se stavbou horských chat, útulen a značením cest. v současnosti najdete na území CHKO Beskydy několik set kilometrů značených turistických pro pěší i pro cyklisty.

V Beskydech je vytýčeno teké několik desítek naučných stezek spojených s přírodními hodnotami, historií nebo s význačnými osobnostmi jako Leoš Janáček, T.G.Masaryk nebo František Palacký. Jedinečnou stezkou je Naučná stezka Mionší, která vede v Dolní Lomné okrajovými partiemi tzv. pralesa Mionší.

V zimním období lze většinu tras pro pěší využít i k turistice na běžkách - oblíbené jsou obzvlášť hřebenovky, přičemž lze využít poměrně dobrého spojení vlaky a autobusy. Některé linky Vás dovezou přímo do horských sedel (Pindula, Bumbálka, Pustevny, Čarták ), vyžít lze i lanovky ( Trojanovice-Pustevny;  Oldřichovice-Javorový).

Beskydy nabízí lyžařské areály různých kvalit a náročností, mezi největší lyžařské oblasti patří Pustevny, BíláMosty u Jablunkova. Oblíbenými místy k lyžování jsou také Horní a Dolní Lomná, údolí Morávky a Krásné a střediska v Bečvách. Využít můžete i lyžování na nejvyšším vrcholu Beskyd na Lysé hoře.

V oblasti funguje celoročně Horská služba, která poskytuje pomoc v případě potřeby z 8 záchranných stanic.

Polské území

Slezské Beskydy okouzlují návštěvníky bohatou přírodu, čistým životním prostředím a živým horalským folklórem.

Slezské Beskydy nabízejí více než 500 km turistických stezek, 400 km značených cyklotras, kromě toho i mnoho procházkových naučných stezek.
Slezské Beskydy v zimním období poskytují výborné podmínky pro lyžaře, především pro sjezdové lyžování.

V regionu je pro všechny návštěvníky k dispozici více než 20 000 ubytovacích míst v hotelích, penzionech a dalších rekreačních a lázeňských střediscích.
Horská část Beskyd je oblastí aktivní rekreačně sportovní a odpočinkové turistiky, lázeňství, ale také folklóru nebo lidové kultury.
Nejvíce známá a rekreační a lázeňská města jsou Brenna, Ustroń, Wisła a tzv. "Beskydská trojves": Istebna, Jaworzynka a Koniaków. 

Slovenské území

Horní Kysuce nabízejí v letním období tu široké možností pro aktivní odpočinek a relaxaci. Značené lesné cesty a chodníky pro pěší turisty umožňují vybrat si z množství různě náročných tras. Toulky zachovalou čistou přírodou umožňují poznat všechny krásy regionu. Pro cyklisty je zde Kysucká cyklomagistrála procházející téměř celým regionem.

Kysuce jsou známou lyžařskou destinací, především díky lyžařskému areálu na Velké Rači, který patří mezi nejlépe vybavená střediska na Slovensku.

Zajímavá poloha regionu sousedícího s Polskem a Českou republikou, zachovalá příroda, dobré dopravní spojení, dostatek ubytovacích a restauračních zařízení, možnosti společenského a kulturního vyžití a jsou přednostmi rekreace v regionu Kysúc.


Odkazy
Kontakt
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
tel: +420 234 15 4065
e-mail: risy@mmr.cz