Mapa

Pamětihodnosti

Beskydy jsou oblastí bohatou na nejrůznější kulturní a historické památky. Každá ze tří částí Beskyd: Beskydy - Valašsko, Beskydy, Těšínské Beskydy nabízejí širokou škálu atraktivit. Mezi nejatraktivnější místa dýchající zároveň romantikou patří nejdochovalejší a největší hradní zřícenina na Moravě - hrad Hukvaldy. Unikátním místem nabízejícím stylovou atmosféru valašských dědin je Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které přopomíná kulturu našich předků žijících v moravských a slezských Karpatech. Těšínské Beskydy nabízí unikátní raně středověké hradiště Archeopark v Chotěbuzi u Českého Těšína.

ve Frýdku - Místku stojí za návštěvu Frýdecký zámek se záhadnou studnou a město Štramberk s Trúbou, kde pečou známé medové "štramberské uši".

Muzea a památníky zachycují místní historii a životy obyčejných i významných lidí, jako hudebního skladatele Leoše Janáčka, grafika, malíře a keramika Ferdiše Duši z Frýdlantu nad Ostravicí, psychoanalytika Zikmunda Freuda z Příbora, cestovatele, publicistu a spisovatele Jiřího Hanzelky ze Štramberku nebo českého malíře Josefa Mánese ve Stříteži.

Mezi nejnavštěvovanější místa části Beskydy - Valašsko patří Pustevny, kde soubor lidových staveb od architekta Dušana Jurkoviče je národní kulturní památkou. Na výzdobě interiéru jedné z útulen se podílel malíř Mikoláš Aleš a v místním horském hotelu strávil noc i československý prezident Masaryk v roce 1928. V části Těšínské Beskydy je nejnavštěvovanějším místem např. vrch Javorový s lanovkou, které je rájem turistů, běžkařů, lyžařů a paraglidingu. Dále areál Matice Slezské v Dolní Lomné je místem stylové architektury, kde se každoročně konají folklórní a folkové festivaly. Na vrchu Čantoryje blízko Nýdku se tyčí rozhledna, ze které je možno za krásného počasí nahlédnout do sousedního Polska a Slovenska.

Celá oblast Beskyd je prodchnutá staletou křesťanskou tradicí. Jejich stopy můžeme najít na každém kroku - boží muka lemující starodávné cestičky a stezky, malinké kapličky, kaple, smírčí kříže, svaté obrázky, kláštery a unikáty regionu - dřevěné kostely.


Odkazy
Kontakt
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
tel: +420 234 15 4065
e-mail: risy@mmr.cz