Mapa

Šumava

Vítejte na webu Regionálního informačního servisu (RIS), který je zaměřen na oblast turistického regionu Šumava.

RIS provozuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

Šumava - to je nádherné pohoří při hranici České republiky s Bavorskem a Rakouskem, které až do konce 20. století zůstalo téměř nedotčeno. Velmi často je též nazýváno Zelenou střechou Evropy.

Je málo míst v Čechách, která by mohla soupeřit se Šumavou v půvabu a popularitě. Zatímco dávní obyvatelé Evropy sem zajížděli pouze lovit a Keltové zde rýžovali zlato, dnes sem každoročně přijíždějí obdivovat krásu hor a hlubokých lesů dva miliony turistů. O kouzlu Šumavy dobře věděl i Karel Klostermann, který prostřednictvím dramatických románů přiblížil šumavské hvozdy i těm, kteří v tato místa nikdy nezabloudili.

Tajemná rašeliniště, romantická údolí, v nichž vodní toky spěchají přes ohlazené balvany, velké území šumavských Plání, řada památek včetně hradů a zámků i pozoruhodné muzejní expozice - to všechno vábí turisty tím spíš, že se Šumava nijak neuzavírá před vnímavými a ukázněnými návštěvníky. Tento kraj byl člověkem dlouho téměř zapomenutý a právě příhraniční poloha Šumavy paradoxně pomohla zachránit tamní přírodu před škodlivými vlivy lidské činnosti. K pravým klenotům patří Boubínský prales, kde nejstarší stromy jsou až 400 let staré a kolem 50 m vysoké. V roce 1963 byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Šumava o rozloze 1.630 km2, v březnu roku 1961 byl vyhlášen Národní park Šumava o rozloze 690 km2 - náš nejrozsáhlejší.

Hory a kopce Šumavy spolu se zdejší neporušenou přírodou vytvářejí ideální podmínky pro letní turistiku i zimní pobyty. V letní sezoně mohou turisté i cykloturisté objevovat okouzlující přírodu, hluboké lesy, tichá údolí, horské louky, bystřiny i zadumaná přírodní jezera, která vznikla zaplavením sníženin, které po sobě zanechaly ledovce. Největší, nejhlubší a nejnavštěvovanější je Černé jezero.

Oblíbeným místem letní rekreace je přehrada Lipno, která je rájem pro ty, kteří touží po aktivním trávení volného času. Rozsáhlá vodní hladina nabízí možnosti rybaření, je ideální pro veškeré vodní sporty včetně windsurfingu a plachtění, okolí je vhodné pro turisty i cykloturisty .V zimě není nouze o sportovce, kteří se prohánějí po zamrzlé vodní ploše na bruslích či běžkách.

Co lze podnikat na Šumavě, co se smí a nesmí, doporučené lokality, mapy, jízdní řády ekobusu, hraniční turistické přechody, turistické trasy, půjčovny kol, pamětihodnosti, přírodní zajímavosti, splavnost řek, vodácká tábořiště, půjčovny lodí, zábava, ubytování, tématicky zaměřenou fotogalerii a další zajímavosti si o šumavském regionu můžete přečíst na následujících stránkách.


Odkazy
Kontakt
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
tel: +420 234 15 4065
e-mail: risy@mmr.cz