Mapa

Rekreace

Šumava

Šumava je díky svým přírodním atraktivitám jednou z turisticky nejvyhledávanějších rekreačních oblastí ČR.
Potencionální nabídka území zahrnuje veškeré formy turistiky v letní i zimní sezóně i v mimosezónách.
Jsou tu možnosti pro aktivní pěší turistiku, cykloturistiku, hipoturistiku, agroturistiku,  turistiku zaměřenou na poznávání historických památek, kulturních zajímavostí a tradic a pro lyžování. Šumava má dostatečný potenciál pro provozování letních i zimních sportů. Mezi další možnosti rekreace patří: rybolov, myslivost a houbaření.
Významnou součástí celkové turistické nabídky Šumavy je potenciál vodních ploch a toků vhodných pro odpočinek a rekreaci, ale hlavně aktivní pohyb při vodních sportech a vodní turistice. Nejvýznamnější vodní plochou vhodnou pro rekreační a sportovní účely je Lipenské jezero. Významnou rekreační aktivitou je také vodní turistiky na kánoích, kajacích či raftingových člunech na úsecích řek Vltava, Otava a Úhlava.
Rozmanitost dobře značených pěších a cyklistických turistických tras vyzývá k výletům na Plechý, nejvyšší horu české části Šumavy (1 378 m.n.m.), Ostrý (1 280 m.n.m.) se dvěma vrcholky originálně nazvanými Prsa matky boží, Jezerní horu s její známou jezerní stěnou, Pancíř a další romantická místa, mezi něž patří Čertova stěna, kameny v údolí řeky Vydry nebo Medvědí stezka. Sedačkové lanovky zpřístupňují některé vrcholy (Pancíř, Špičák, Churáňov). Když procházíte Šumavou, mimořádně na Vás zapůsobí krása panenského prostředí blízko horských jezer (Černé, Čertovo, Plešné a další), které zde byly vytvářeny v době ledové.
Nejnavštěvovanější naučnou stezkou ve střední části Šumavy je "Povydří" - 7 km putování romantickým údolím divoké horské říčky Vydry. V jižní části Šumavy nalezneme "Stifterův okruh" - putování okolím Horní Plané věnované rodákovi Adalbertu Stifterovi. Pro návštěvníky Stašska je určena stezka "Churáňov"  - 7 km dlouhá, přes Klostermannovy skály, údolím kdysi zlatonosné Losenice. Další známou stezkou je "Medvědí stezka" - 16 km dlouhá, vede lesnatým masívem Jeleních vrchů, leží na ní nejzajímavější úsek Schwarzenberského plavebního kanálu - plavební tunel u Jelení.
Návštěvníkům jsou k dispozici i samoobslužné naučné stezky a to jak klasické pěší značené trasy, tak i novější pěší okruhy, např. přírodní poznávací okruhy "Nelesní krajina" okolím Kvildy, "Les" okolím Borových Lad, "Národní park" mezi Bučinou u Kvildy a Knížecími Pláněmi atd.
Pro návštěvníky je vyznačena případně upravena síť kolem 500 km značených turistických tras, okolo 350 km značených cyklotras, 340 km lyžařských běžeckých tras (z nichž velká většina je upravována) a 59 km úseků pro vodní turistiku (na Vltavě a Otavě).
Nejpopulárnějšími turistickými centry jsou Hojsova Stráž, Srní, Špičák, Javorná, Kvilda, Churáňov a Lipenská údolní nádrž.
Na území Šumavy je velká koncentrace kvalitních ubytovacích a stravovacích zařízení.

Bavorský les

Máte chuť jít na procházku do přírody, plavat, pádlovat...? Potom hurá do Bavorského lesa! Divočina uprostřed národního chráněného parku a "říční krajina roku 2002/2003" - Ilztal - Vás zvou ke sportu a zábavě ve volné přírodě. Odpočiňte si, vypněte a prožijte přírodu!
Divočina - jako v pohádce! Povalení stromoví obři, chomáčky kapradí pnoucí se do metrových výšek, neskutečné světlo. Skutečný prales. Divoký a nespoutaný. Srdce při pohledu na něj tluče. Veškeré starosti všedního dne mizí a zrak se ostří. Jako u rysa, který je zde doma. Podíváte se také na jemně modrý bláznivý květ, na těkavou babočku paví oko? Zelené houští v nás vyvolává dobrodružství. Návštěvník lesa je krok po krůčku stále více uchvácen jeho kouzlem. Mírné světlo na mechovitých mýtinách, chrastění suchého listí, bublání horského potůčku, ustavičné šero lesa, kořeněná vůně hub a jehličnatých stromů, měkká půda pod nohama, ztrácení se v sobě samém. Tip: dobrým zahájením tohoto dobrodružství v divočině je "stezka duchů" v oblasti Rachelgebiet. V národním parku nyní vládne nálada divočiny. Zatímco starý odumřelý les leží kolem ještě "divoký" a ztrouchnivělý, vyrůstá ten nový již na každém rohu. Správa národního parku nabízí po celý rok zajímavé tůry. Mimo národní chráněnou krajinnou oblast provázejí zkušení horalé a skauti návštěvníky údolími řek, lesů a luk. Označené chodníky jsou dostatečnou zárukou toho, jak nesejít z "lesního pohoří" na špatnou stranu.
Pro děti a rodiny máme vždy pochopení: u dětských dnů organizovaných po celý rok a prohlídek se člověk nebude nudit! Hřiště v lese, 50 hektarů pouze pro děti, s houpačkami, šplhadly a lanovou dráhou. Lesní stezka plná tajemných zákoutí. Malé děti zde při hraní pochopí, jak například lesní půda funguje jako přirozený rezervoár vody. V hájeném lese národního parku rejdí medvědi, vlci, stádo bizonů, pár rysů, vydry, bobři a řada dravých ptáků. Asi před 150 lety zde ještě ve volné přírodě tyto zvířecí druhy žily a i dnes se zde vyskytují tak, jako dříve. Rys a černý čáp se v posledních letech vrátil z Českého lesa opět do Bavorského Národního parku.
Pěší tůry - nebe patří vám, když vylezete na jeden z bezpočet vrcholů (Dreisessel, Lusen, Rachel, Falkenstein, Arber) a pod nimi uvidíte horská jezera (například Rachelsee) a vysoké lesy. Grandiózní výhled na modré lesní vrcholky.
Zima - když má horské božstvo dobrou náladu a na údolí, pahorky, louky a lesy položí hustou vrstvu sněhu a mrazík nenechá vytvořit ledové květiny, potom nadešel čas pro zvláště vydatnou dovolenou.
Pro všechny fanoušky prken jsou zde ideální podmínky: závodní a lyžařská dráha, skatingová dráha, snowboardové tratě. Vše, co přináší radost milovníkům zimních sportů, je zde v hojném počtu zastoupeno - včetně lyžařské mateřské školky. Typicky bavorskému kerlingu je vzdáván hold téměř všude. Se sněhovými botami turista nejvíce vychutná onu krásu zimní krajiny a na širokých zimních cestách pro pěší může chodit nerušeně od místa k místu. Zvláštní trhák - závod psích spřežení, který se v Haidmühle koná každým rokem, láká návštěvníky z celého světa. Zimní dovolená v Bavorském lese - to je čistý požitek.
Jízda na kole na zelené střeše Evropy. S tímto motem provozuje Turistický svaz východního Bavorska jedinečný cyklistický ráj v Bavorském lese na zelené střeše Evropy. Cyklistické stezky vyznačené po trase několik tisíc kilometrů a dobrých 1500 kilometrů dálkových cyklistických stezek zde vede až do Čech a horního Rakouska. Region tří zemí - Německa, Rakouska a České Republiky - je proto nekonečným cyklistickým rájem, který podtrhuje i jedinečnost krajiny. Na své si zde přijde jak sportovně trénovaný cyklista, tak i zcela obyčejný cyklista-amatér nebo rodina s dětmi.
Jízda na koni - brzy ráno osedlat koně a projet se na něm při ranním rozbřesku přes sytě zelené louky plné květin, jet poklusem přes lesy a večer se uvelebit u plápolajícího krbového ohně - zde si i milovníci koní přijdou na své. Turista si v prázdninové oblasti Bavorského lesa může objednat jízdu na poníkovi v rámci několikadenního jezdeckého kurzu a absolvovat základní jezdecký kurz.
Vodní sporty - ať je to kajak, motorový člun nebo veslování - na řekách dolního Bavorska máte nekonečně mnoho možností.

Festivaly

  • dětský den v jízdě na horských kolech v Reichenbergu (St. Oswald-Riedelhütte)
  • maratón v běhu v Neureichenau
  • mezinárodní přírodní a zoologický festival v Neuschönau a Freyungu
  • závody psích spřežení v Haidmühle

Mühlviertel

Brána "Böhmerwald-Šumavy" - se říká městečku Aigen, které leží v údolí řeky Velký Mühl.
Aigen je turistické centrum oblasti Mühlviertel v Hornorakouském regionu Šumavy. Odpočinek hledající, sportovní nadšenci a milovníci přírody si tu přijdou na své. V kombinaci s kulturními památkami a zajímavostmi jako jistý proslulý "muž se sluncem", Pfarrkirche, Kalvarienberg s kaplí nebo socha Adalberta Stiftera, bude Vaše dovolená nejen aktivní a odpočinková, ale také zcela nenuceným způsobem velice bohatým kulturním zážitkem.
Tady v takzvaném trojůhelníku tří zemí "Dreiländereck" Německa, Rakouska a Čech můžete sledovat stopy Evropské kultury až do středověku - jako například Švédský můstek nebo středověké obranné ležení z 15 století. Budovy s bohatou historii jako je v 13 století zbudovaný klášter Schlägl jehož založení a vzrůst ovlivňoval dlouhý čas tento region, se střídají s jedinečnou kulisou nádherné přírody "Böhmerwaldu-Šumavy".
Věčný granit, zaoblené vrcholky a tajuplný charakter Šumavy v Mühlviertelu formují vzhled této magicky krásné krajiny.
V zimě propůjčuje bílá třpytící se přikrývka tajuplným lesům, loukám a kopcům další kouzlo. Tady Vám určitě nebude zatěžko si za zvonku rolniček na saních okamžitě vzpomenout na Andersonovu "Zimní Královnu"... - jaké štěstí, že Vás tu všude očekává srdečnost a teplo!

 

Odkazy
Kontakt
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
tel: +420 234 15 4065
e-mail: risy@mmr.cz