Mapa

Hvězdárny

Šumava

Hvězdárna Kleť www.klet.cz
se nachází jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa, cca 30 km jihozápadně od Českých Budějovic, poblíž Českého Krumlova. Nejvhodnější přístup je sedačkovou lanovkou Krásetín-Kleť. Hvězdárna Kleť se začala budovat v roce 1957 pro náročnější pozorování v místě s vynikajícími klimatickými podmínkami, které bylo pro astronomická pozorování využíváno již od minulého století. Vzhledem k nadmořské výšce 1 070 metrů jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách.

Observatoř Kleť je určena hlavně pro astronomický výzkum, ale v omezené míře jsou zde možné i exkurze pro veřejnost.

Technické zajímavosti: Dnes je Observatoř Kleť známá hlavně výzkumem planetek a komet. Mezi observatořemi věnujícími se hledání dosud neznámých planetek patří Observatoř Kleť mezi světovou špičku. Hlavními přístroji Observatoře Kleť jsou teleskop KLENOT o průměru hlavního zrcadla 106 centimetrů (v provozu od března 2002) se CCD kamerou Photometrics S300, a zrcadlový dalekohled o průměru hlavního zrcadla 57 centimetrů, který je vybaven elektronickým záznamovým zařízením CCD od roku 1993. Do poloviny 90.let byla hlavním přístrojem fotografická Maksutovova komora o průměru korekčního menisku 63 centimetrů.

Bavorský les

Wettzell, Cham www.wettzell.ifag.de
Ve Wettzellu bylo připravováno přistání vědeckého robota Nasa "Opportunity" na Marsu. Již v roce 1971 zde totiž zřídil Ústav užité geodézie Frankfurt ve Wettzellu pozorovací stanici satelitů (měření vzdáleností pomocí laseru), neboť zde bylo na rozdíl od Frankfurtu možno prosadit bezletovou zónu. V roce 1979 následovalo další rozšíření základní stanice. Roku 1980 přibyl velký 20m radioteleskop, od roku 1985 je k dispozici modulární přenosný laserový měřicí systém vzdáleností MTLRS a od roku 1995 přenosná integrovaná geodetická observatoř TIGO, s jejíž pomocí se mají v rámci mezinárodní spolupráce provádět pozorování a sbírat data především na jižní polokouli. Základní stanice se od roku 1990 účastní kontroly dat ze satelitů GPS. Roku 1999 se začalo se stavbou laserového setrvačníku v hloubkové laboratoři (zemní pyramida), s jehož pomocí se budou měřit změny v rychlosti otáčení země. Tím zaujímá Německo vedoucí roli v oblasti pozorování. Na celém světě existuje jen osm srovnatelných stanic.


Odkazy
Kontakt
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
tel: +420 234 15 4065
e-mail: risy@mmr.cz