Mapa

Rozhledny

Šumava

Bolfánek u Chudenic - kamenná rozhledna
www.atlasceska.cz
Rozhledna Bolfánek u Chudenic byla původně věží barokního kostela sv. Wolfganga, postaveného v roce 1725 a zrušeného výnosem císaře Josefa II. v roce 1782. Opuštěná kostelní loď zmizela z povrchu zemského v roce 1810 a pozůstalá věž se v roce 1845 stala rozhlednou. Bylo to chytré řešení, neboť z jejího ochozu je skvělý výhled na chodský kraj, Šumavu, Český les a Brdy.

Boubín na Šumavě - dřevěná trámová rozhledna
Od jara 2005 stojí na vrcholu Boubína (1362 m n. m.) dřevěná rozhledna. Je vysoká 21 metrů a lze z ní přehlédnout téměř celou Šumavu.

Čerchov - kamenná rozhledna
www.atlasceska.cz
Dřív stávaly vedle Kurzovy rozhledny na Čerchově (1042 m n. m.) dvě turistické chaty, později, od 70. let 20. století, nehostinné vojenské objekty. Historie kamenné věže se začala psát roku 1905, v roce 1938 ji zabrala německá armáda, v roce 1950 ji pohltilo zakázané pohraniční pásmo a teprve v roce 2000 na ní opět vystoupili běžní turisté. Z výšky 25 metrů nad zemí jsou vidět šumavské kopce, bavorské pohraničí, Český les, příležitostně Slavkovský les, Doupovské hory a Brdy a výjimečně Alpy.

Kleť u Českého Krumlova - kamenná rozhledna
www.ckrumlov.cz
Jedna z nejstarších rozhleden na území České republiky stojí na nejvyšším vrcholu Blanského lesa Kleti (1083 m n. m.) nad malebným Českým Krumlovem. Novogotická kamenná věž s cimbuřím spatřila světlo světa roku 1825, jejím mecenášem byl majitel panství kníže Josef Schwarzenberg. S posledním krokem na vyhlídkovou terasu se vám otevře nádherný výhled na pěkný kus světa - můžete uvidět Novohradské hory, Šumavské podhůří, Šumavu, Středočeskou pahorkatinu, Brdy, okraj Českomoravské vrchoviny, Třeboňskou a Českobudějovickou pánev. A když se počasí nadmíru vydaří ukážou se vám v dálce i vrcholy Alp Dachstein či Grossglockner.

Churáňov u Stachů - rozhledna, skokanský můstek
rozhledny.yc.cz
Churáňovská rozhledna vysoká 32 metrů byla pro veřejnost otevřena v roce 1993. Přestavěna je ze skokanského můstku. Nejlepší výhled je z něj směrem k Churáňovu a Kašperským horám.

Klostermannova rozhledna na Javorníku - kamenná rozhledna
rozhledny.infocesko.cz
Zatraktivnit vrchol Javorníku rozhlednou napadlo šumavského spisovatele Karla Klostermana. Stavba se však uskutečnila až po jeho smrti, v roce 1938. Kamenná Klostermanova rozhledna je vysoká 25 metrů, avšak za 60 let se dříve holý vršek zalesnil a lepšímu výhledu brání vzrostlé stromy. V roce 2004 byla rozhledna prodloužena a znovu otevřena pro veřejnost.

Libín u Prachatic - kamenná rozhledna
www.libin.cz
www.sumavaregion.cz
Válcová zděná věž na vrchu Libín (1095 m n. m.) u Prachatic se od svého vzniku v roce 1883 příliš nezměnila. Z její nezastřešené terasy (ve výšce 27 metrů nad zemí) je pěkně vidět Šumavské podhůří, táhlé hřbety Šumavy, jihočeské pánve, Středočeskou pahorkatinu a přijde-li na to, i Alpy.

Mařský vrch u Vimperka - kamenná rozhledna
www.atlasceska.cz
Zvláštní spojení dvou stavebních slohů - k rotundě - kapli sv. Václava je přilepena hranatá věž s vyhlídkovým ochozem. Kaple byla dostavěna a vysvěcena v roce 1936. Do výšky věže (12 metrů) už dorostly okolní stromy a výhled z ní je zúžen v podstatě jen na krajinu kolem Vimperka.

Vyhlídka u Borových Lad dřevěná rozhledna
rozhledny.infocesko.cz
Dřevěná, takřka 10-ti metrová, vyhlídková věž je součástí naučné stezky Les začínající v Borové Ladě. I když v současnosti okolní stromy brání lepšímu výhledu na hlavní atrakci - jezírko v Chalupské slati, stále se nabízí pěkný výhled na údolí Vydřího potoka, okolí Borové Lady, Liščí vrchy a Boubín.

Klatovská hůrka - restaurace a rozhledna
rozhledny.infocesko.cz
Výletní restaurace s prosklenou rozhlednou a výhledem na Klatovy nahradila po 2. světové zchátralou rozhlednu z roku 1887. Ta byla za finanční pomoci Klatovanů postavena na základech zříceného kostela sv. Anny a vydržela do 30. let 20. století.

Koráb u Kdyně - železná rozhledna
www.ceskevylety.cz
Ocelová, padesátimetrová televizní věž na vrcholu Korábu (772 m n. m.) se ve výšce třiceti metrů rozšiřuje v trojbokou krytou vyhlídkovou plošinu. Od roku 1992 se její návštěvníci mohou těšit z pohledu na Domažlicko a vzdálenější Šumavu, Český les i Brdy. Klasická dřevěná rozhledna byla dříve, od roku 1938, součástí turistické chaty, v 80. letech 20. století však byla kvůli špatnému stavu zbořena.

Pancíř u Železné Rudy - chata a rozhledna
projekt.jiznicechy.org
Turistická chata s vyhlídkovou věžičkou je pro návštěvníky šumavského Pancíře (1214 m n. m.) otevřena od roku 1923. Kam oko dohlédne tam se rozprostírají lesy - na českou i německou stranu hranice. Někdy se v dálce zabělají i vrcholky Alp (Dachstein, Grossglockner).

Poledník u Prášil - betonová rozhledna
telemetrie.npsumava.cz
www.npsumava.cz
Někdejší radarová věž na Poledníku (1315 m n. m.), donedávna obklopená nepřístupným pohraničním pásmem, prošla rekonstrukcí a od roku 1998 se mohou turisté těšit z jedinečného výhledu na celou centrální Šumavu a Bavorský les a za ideální povětrnosti zahlédnout i Alpy. Věž měří 37 metrů a zůstala jí typická podoba se třemi půlkruhovými patry v horní polovině.

Rýzmberk - hradní věž
www.hrady.cz
www.kdyne.cz
Kamenná věž s vyhlídkovou terasou není původní součástí středověkého hradu zničeného během třicetileté války. Vznikla až v roce 1848, kdy se majitel panství Jan Filip Stadion pustil do opravy zříceniny v duchu módního romantismu a vytvořil z ní atraktivní výletní cíl. Z rozhledny měřící 18 metrů dohlédnete do blízkých Domažlic i na vzdálené vrcholky Šumavy a Českého lesa.

Svatobor u Sušice - kamenná rozhledna
www.svatobor.cz
www.svatobor.cz/
Rozhledna na Svatoboru (845 m n. m.) nad Sušicí byla postavena v roce 1934 na místě své zřícené identické předchůdkyně z roku 1900. Kamenná válcová věž tyčící se do výšky 28 metrů jakoby vyrůstá z rohu turistické chaty. Při pěkném počasí je vidět nejen blízká Sušice a okolní vršky, ale též hrady Rabí a Kašperk a šumavské hvozdy s vrcholy Poledník, Plesná, Roklan, Velká Mokrůvka, Pancíř, Velký Javor a dalšími.

Bavorský les

Haidel - Její 35 metrů vysoká rozhledna s informačními pavilony je vidět už z dálky. Ve vzdušných výšinách si mohou návštěvníci vychutnat jedinečné kruhové panorama. Hory a obce jsou zakresleny na informační tabuli. Ve dnech, kdy vane fén, jsou viditelné Alpy.
Geiersthal - Obzvláštní pozornost si zaslouží trosky hradu Altnussberg z 12. století; archeologické vykopávky tu probíhaly v le-tech 1983 - 99. Hrad byl sídlem rodu Nußbergerů. Je to nejstarší a svými 240 m délky a 80 m šířky také největší hradní areál v Bavorském lese. Bývalá hradní věž byla znovu postavena a slouží jako rozhledna.
Geißkopf, 1097 m - hora s rozhlednou
Lusen, 1373 m (Luzný) - k vrcholu se dá jet autem nebo linkovým autobusem
Třístoličník - vrchol v hraničním hřebeni, něm. Dreisesselberg (1311 m n.m.) se třemi bloky vrcholových skal. Patří k nejnavštěvovanějším šumavským horám. Daleké výhledy na českou část Šumavy jsou ze skalní vyhlídky Hochstein (1332 m n.m.). Ve skalách kaplička sv. Jana Nepomuka Neumanna, který se narodil v Prachaticích, byl biskupem ve Philadelphii a svatořečen v roce 1977. Horská restaurace, před ní kiosek s občerstvením a suvenýry (za EUR). Na úbočí směrem k Haidmühle lyžařský areál.
Oberkreuzberg - 800 m n.m., rozhledna otevřená celoročně
Viechtach - Masivní obytná věž tehdejšího hrdého hradu Neunußberg slouží dnes jako rozhledna
Aussichtsturm Brotjacklriegel 1016 m - první rozhledna byla postavená v r. 1912. Původně to byla dřevěná 20m vysoká stavba. V roce 1924 byla hodně zničená, takže tam byl vstup zakázán. V roce 1925 byla postavená nová věž vysoká 24 m. Tato rozhledna má 125 schodů a nabízí rozhled na bavorské hory i do údolí Dunaje. Při dobré viditelnosti jsou vidět i Alpy.

Mühlviertel

Moldaublick, Výhled na Vltavu
www.boehmerwald.at
Vyhlídková věž (24 m; informace v pavilonu výstavy dřeva, možnost občerstvení) na hoře Sulzberg (1041 m) nabízí nádherný pohled na Lipenské přehradní jezero a k rodnému městu Adalberta Stiftera Horní Plané. V roce 1967 sem byla přenesena stará vrtná věž z obce Gänserndorf. Před otevřením hranic s Českou republikou byla oblíbeným
výletním cílem bývalých obyvatel Čech, neboť se odsud mohli podívat na své někdejší vesnice. Dnes je oblast pokryta jedním z největších přehradních jezer v Evropě. Věž je přístupná v letních měsících od 9 do 18 hod. K vyhlídce lze dojít pěšky, je ale také možné příjet přímo k věži přes Ulrichsberg a Schöneben osobním autem. Po výstupu na věž se
lze občerstvit v přilehlém pavilonu. Děti potěší dvě velké zvučící židle i zajímavá kořenová jeskyně. V zimě vede okolo Moldaublick jedna z nejkrásnějších běžeckých tras Rakouska.


Odkazy
Kontakt
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
tel: +420 234 15 4065
e-mail: risy@mmr.cz