Mapa

Jezera

Šumava

Jezero Laka
 Leží v západní části Šumavy na SV svahu vrcholu Debrník. Je to nejmenší ze šumavských ledovcových jezer (plocha: 2,78 ha). Nadmořská výška: 1090 m. Maximální hloubka: 3,9 m. Zvláštností je velmi mírná karová stěna a plovoucí ostrůvky rostlinného původu. V okolí jezera jsou přirozené lesní porosty. V minulém století byla hladina jezera 2x zvýšena umělou hrází. Původně zde byl jen močál s několika jezírky. Přístup od Nové Hůrky.
Laka

Prášilské jezero
Leží v západní části Šumavských plání na SV svahu Poledníku. Plocha: 3,7 ha, maximální hloubka: 14,9 m, nadmořská výška: 1079 m. Lesní porosty v okolí jezera patří k nejvíce ovlivněným lidskou činností v západní části národního parku. Přístup od Prášil.
Prášilské

Plešné jezero
Leží v Trojmezenské hornatině na SV svahu Plechého. Nadmořská výška: 1090 m, plocha: 7,5 ha, maximální hloubka: 18,3 m. Přístup je od Nové Pece.
Plešné

Černé jezero
Leží v Železnorudské hornatině (Královském hvozdu) na SV svahu Jezerní hory. Nadmořská výška: 1008 m, plocha: 18,4 ha, maximální hloubka: 39,8 m. Přístup od Špičáku nebo Železné Rudy.
Černé

Čertovo jezero
Leží v Železnorudské hornatině na JV svahu Jezerní hory. Nadmořská výška: 1030 m, plocha: 10,33 ha, maximální hloubka: 36,7 m. Přístup od Špičáku nebo Železné Rudy.
Čertovo

Bavorský les

Arberseen (Javorská jezera)
Perlami Velkého Javoru jsou obě jeho zhruba 10 000 let stará, 12 až 16 m hluboká ledovcová jezera - Velké a Malé Javorské jezero - Großer und Kleiner Arbersee (935 m/918 m). Procházka kolem obou vodních ploch s jedinečnými plovoucími ostrůvky je pro milovníky přírody zvláštním požitkem. Na impozantní jezerní stěně (416 m) Velkého Javorského jezera s jejími bažinatými prohlubněmi, skalními kaskádami a malými vodopády se nachází jeden z nejpůsobivějších zbytků pralesa v Bavorském lese.

Atrakcí nejen pro děti jsou projížďky na člunech po Velkém Javorském jezeře a Pohádkový les (který je otevřen pouze v případě, když neleží sníh). Třetí menší ledovcové jezero " Bänkelschwelle " v kotlině u Bodenmaisu už dávno zarostlo a změnilo se v bažinu.
Roku 2005 bylo v bezprostřední blízkosti Velkého Javorského jezera uvedeno do provozu vysoce moderní "Zemské lyžařské středisko Javor", které slouží jako tréninkový a závodní areál pro výkonnostní sportovce z Bavorského lesa a kvůli vysokému stupni náročnosti (např. běžkařské tratě pro biatlon) je pro veřejnost uzavřeno.

Hlavní turistické trasy v oblasti Velkého Javoru: okružní trasa kolem Velkého Javorského jezera ca. 1 hod., od Velkého Javorského jezera na vrchol 1 1 hod., od Velkého Javorského jezera k Bretterschachten 1 hod., z Bretterschachten na Velký Javor 2 1 hod., Bayer. Eisenstein, přes Brennes na Velký Javor 3 1 hod., Bodenmais-Mittagsplatzl (nádherná vyhlídka na Velký Javor) - Velký Javor 3 1 hod., Velký Javor " vodopády Rießlochwasserfälle - Bodenmais 3 hod., Malé Javorské jezero " Malý Javor " Velký Javor 2 1 hod., Lohberg - Malé Javorské jezero 2 hod. (v létě dosažitelné také Malou javorskou drahou " Kleine Arberbahn), Malý Javor " Velký Javor 1 hod. Veřejné dopravní prostředky: Sezonní linka na Javor (Arberlinie)/Skibus ze Zwieselu, přes chatu Regenhütte " Velké Javorské jezero; autobus Bodenmais - Velké Javorské jezero; Malé Javorské jezero: regionální autobus RBO Bayerisch Eisenstein-Brennes, pak pěšky na turist. trasu 4LO; z Lohbergu v letní sezoně Kleine Arberbahn.

Rachelsee (Roklanské jezero)
Toto v Bavorském lese nejvýše položené temné karové jezero je obestřeno strašidelnými pověstmi. Leží ve výšce 1071 m nad mořem, je asi 13 m hluboké a je to jediná přirozeně stojatá voda (ledovcové jezero) v Národním parku Bavorský les. Rozkládá se na ploše 4,3 ha. V 19. století byly hráze na Roklanském jezeře nejvýznačnějším zařízením na plavení dřeva v plavební oblasti říčky Ilz. Při cestě kolem jezera stávala bouda "Seehütte" - srub pro plavení a dřevorubce. Na jejích základech byla v roce 1971 zřízena informační horská bouda Národního parku Bavorský les.
Nejsnáze dosáhnete Roklanského jezera od parkoviště Park & Ride Parkplatz Spiegelau auto-busovou linkou s plynem poháněnými autobusy Národního parku Igelbus, která jede na hor-skou boudu na Roklanu (870 m). Roklanské jezero je od ní vzdáleno tři kilometry. Zpáteční cesta k horské boudě je možná přes "skalní kazatelnu" Felsenkanzel.


Odkazy
Kontakt
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
tel: +420 234 15 4065
e-mail: risy@mmr.cz