Mapa

Běžecké stopy

Šumava

 Bílá stopa na Šumavě
Soubory ke stažení:
 Mapa 1 - leták [.pdf; 3,5MB]


 Mapa 2 - leták [.pdf; 4,3MB]

Šumava nabízí příznivcům aktivní zimní dovolené nejrozsáhlejší síť udržovaných značených lyžařských tras u nás. Většina z cca 500 km udržovaných tras se nachází na území Národního parku Šumava. Každým rokem trasy přibývají, což napomáhá zatraktivnění území. Cíle projektu "Bílá stopa na Šumavě": monitoring a koordinace systému údržby; ochrana krajiny; jednotná propagace; získávání finančních prostředků na zimní a předsezónní údržbu a ostatní aktivity (pořízení strojů, nákup zařízení a vybavení).
Koordinaci tohoto projektu zajišťuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s., v úzké spolupráci s Regionálním sdružením Šumava, Správou NP a CHKO Šumava, Jihočeským a Plzeňským krajem a v neposlední řadě s dotčenými obcemi a městy.

Nabídka produktů a služeb:
 • Regionální sdružení Šumava získalo dotace z programů EU na nákup 10 ks GPS a zpracování souřadnicových dat pro oblast Šumavy, kde údržba lyžařských tras probíhá. Přístroje GPS byly bezplatně pronajaty obcím, které disponují vlastními stroji na údržbu lyžařských tras.
 • Webové stránky www.bilastopa.cz obsahují aktuální informace nejen pro běžkaře. Nejzajímavější je ale mapa, kam jsou on-line načítána aktuální data z GPS přístrojů, nainstalovaných v rolbách. V této mapě můžete lehce zjistit, kde se momentálně rolby s GPS pohybují, nebo kdy a v které oblasti proběhla údržba naposledy.
 • Informační SMS zprávy obsahují údaje získané z GPS přístrojů, tzn. kdy byla trasa naposledy upravena. Tvar SMS a kódy oblastí jsou uvedeny na webu Bílá stopa. Poskytovatelem služby je společnost T-mobile.
 • Prodej samolepek a odznaků - prodejní cena sezónní samolepky je 30 Kč a odznaku 100 Kč. Každý, kdo si koupí samolepku nebo odznak, tím přispěje na úpravu lyžařských tras. Tu si pak může nalepit na lyže, nebo odznak připevnit na oděv a to bude zároveň pro další běžkaře výzvou k následování. Samolepky a odznaky lze zakoupit v informačních centrech.
 • Mapky lyžařských stop jsou vydávány každoročně .Tyto mapky jsou pouze orientační, obsahují aktualizované mapové podklady a užitečné kontakty na subjekty v daném území. Jsou k dispozici bezplatně na informačních centrech v regionu. Dále jsou ke stažení na webových stránkách Bílá stopa. Dále byl vydán image prospekt zimní Šumavy, určený hlavně k distribuci na veletrzích cestovního ruchu.

Finanční prostředky na zimní údržbu tras i předsezónní úpravy jsou získávány z dotací EU, dále pak od obcí a měst regionu Šumava, Jihočeského a Plzeňského kraje, Správy NP a CHKO Šumava, podnikatelů i lyžařů samotných.
Celkové náklady na údržbu lyžařských tras za posledních 5 let přesáhly částku 8 mil. Kč (tj. průměrně 1,7 mil. Kč na zimní sezónu). Podíl veřejných zdrojů na financování činil 45% (dotace EU, příspěvky krajů a NPŠ). Zbylých 55% pokryly obce z vlastních zdrojů a z příspěvků od podnikatelů a lyžařů (prodej samolepek a odznaků).
Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.
Regionální sdružení Šumava
Stachy 422
384 73 Stachy
www.bilastopa.cz

Bavorský les

V Bavorském lese se nachází přes 2000 km upravených běžeckých tras a mnoho z nich je napojeno i na české běžecké trasy.

Bayerwaldloipe (lyžařská trasa Bavorským lesem)
Tato trasa je výzvou pro každého zdatného běžkaře. Doporučujeme ji vychutnat v pěti jednodenních etapách. Je dlouhá 168 km, začíná u obce Lohberg a končí u rakouských hranic. Je značena černou sněhovou vločkou na bílém podkladě. Po dohodě na místě přenocování je možné zařídit přepravu zavazadel. Přesný popis trasy s jízdním řádem skibusů do míst s možností přenocování je možné získat ve všech turistických informačních střediscích na trase.Nástup na trasu je v Lohbergu v oblasti Lamer Winkel, v místních částech Silbersbach nebo Eggersberg (700 m). Od vysokohorské silnice na Ostrý se běží ve výšce 1000 - 1100 m asi deset kilometrů Královským hvozdem až k lyžařskému středisku "Lohberg-Scheiben". Od sedla Scheibe se pokračuje po běžecké trati ADAC k Brennesu u Velkého Javora a dále do Bayerisch Häusl (16 km, střední obtížnost).Druhá etapa vede od lyžařského stadionu Bayerisch Häusl po trase Hohenzolern-Loipe a pak Regental-Loipe. Na trase leží historická místa sklářských hutí Steinhütte, Hintersteinhütte, Arberhütte, Seebachschleife a Regenhütte. Trasa Kaisersteigloipe vede do krásné horské vsi Rabenstein a odtud pokračuje až na lyžařský stadion ve Zwieselu (18 km, střední obtížnost). Skibus nebo městský autobus odveze běžkaře přes Zwieselbeg (přejezd přes B 11; pozor!) do místní části Bärnzell. Od konce obce Bärnzell se běží po Bärnzeller - a později Griesbacher Taferlbaum (je možné odbočit do lyžařského střediska Kohlau s napojením na síť běžeckých tras kolem Rinchnachu) a u Josefské kaple (780 m) do atraktivního běžkařského centra měste-čka Frauenau Oberlüfteneggu (skibus do Frauenau). Odtud se pokračuje dál přes Klin-genbrunn (pozor - u zahradnictví je nutné přejet přes státní silnici) do systému tras u Spiege-lau (Fatimaloipe) a přes louku Martinswiese v Národním parku do Riedelhütte a Sankt Os-waldu (16 km).Od Sankt Oswaldu se pokračuje směrem na Rosenau, kde trasy Bavorského lesa ústí do sítě běžeckých tratí u Grafenau. Od Grafenau vedou tratě Národního parku až do Neuschönau (18 km) a odsud do Hohenau (vyhlídka severním směrem na Národní park, jižním směrem jsou při jasném počasí vidět Alpy). Půvabným údolím Reschbachtal se dostaneme do Mauth (22 km, nízká až střední obtížnost). Třiadvacetikilometrová trasa mezi Mauthem a Mitterfirmiansreutem je velmi krásná, ale ob-tížná.
Další cesta nabízí dvě možnosti:
Alternativa a: Mitterfirmiansreut - Haidmühle 14 km (střední obtížnost). Od běžeckého centra na 1100 m vysoké hoře Alzenberg vede trasa Bayerwaldloipe kolem Almbergu (sjezdařského skicirkusu v Dolním Bavorském lese "Unterer Bayerischer Wald"), po horském hřebeni (vyhlídka) do Phillipsreutu a odsud míjí trať obec Bischofsreut a vede dál do Haidmühle.Právě včas na závěr dlouhého přejezdu Bavorským lesem sleduje trasa vyřazenou železniční trať s mírným spádem.
Alternativa b: pro sportovně založené lyžaře.Pro zkušené běžkaře, kteří chtějí podstoupit delší, náročnější výlet a nezvolí k přenocování Haidmühle, lze doporučit trasu Mitterfirmiansreut - Neureichenau 30 km (střední obtížnost): Sledujte běžeckou trať až do Bischofsreutu na Zlaté stezce. Od stanoviště Altes Forstamt (1020 m) pokračuje trasa plynule do výšky 1140 m. Po pěti kilometrech dojedete do opuštěné vesnice Leopoldsreut. Pod rozhlednou na Haidelu se pokračuje dál přes Kreuzfichte-Osterbach k lyžařskému centru ve Frauenbergu, kde se znovu napojíte na trať hlavní trasy. Kdo ještě vládne dostatečnými silami, může z Altreichenau běžet dalších 10 km po trati Bren-nerin-Loipe až do Lackenhäuser na rakouské hranici. Tento závěrečný úsek je náročnější.

www.bayerischer-wald.info

Bavorská trasa:

 • Javor/Ostrý - Třístoličník (150 km)
 • Lohberg/Silbersbach - Bavorská Ruda (16 km - středně těžká)
 • Bayerisch Eisenstein - Zwiesel 18 km (středně těžká)
 • Zwiesel - (Frauenau) - Spiegelau 16 km (lehká až středně těžká)
 • Spiegelau - St.Oswald 11 km (středně těžká)
 • St.Oswald - Neuschönau 7 km (lehká až středně těžká)
 • Neuschönau - Hohenau - Mauth 22 km (lehká až středně těžká)
 • Mauth - Mitterfirmiansreut 23 km (lehká až středně těžká)
 • Haidmühle - Neureichenau 11 km (lehká)
 • Mitterfirmiansreut - Neureichenau 30 km (středně těžká)

Běžecké trasy se nejvíce nacházejí v oblastech:

 • Brotjackriegel-Sonnenwald
 • Rusel - Oberbreitenau - Hausstein
 • Kalteck - Hirschenstein
 • Finsterau
 • Lohberg - Scheiben
 • Bodenmais - Brettenschachten
 • Gibacht - Čerchov - Furth im Wald
 • Altreichenau - Neureichenau - Lackenhauser
 • Sankt Englmar
 • Waldmunchen - Gibacht
 • Haidmuhle - Bischofsreut - Frauenberg (216 km)

Mühlviertel

Aigen-Schlägl
Baureither Loipe - 9 km

Klaffer
Okruh kolem jezera -5,9 km
Vyhlídková trasa - 9 km
Trasa kolem potoka Klaffer - 3,8 km

Kollerschlag/Nebelberg
Standardní trasa - 9 km
Nebelberger okruh - 16 km
Trasa Kollerado - 2,9 km
Mistlberger okruh - 7,3 km

Haslach
Bründlbergloipe - 3,5 km

Peilstein
Mühltalloipe (turistická trasa) - 8,2 km

Rohrbach-Berg
Rohrbach-Berg - 11 km

Schwarzenberg
Schwarzenberská trasa - 3 km
Spojovací trasa do Hinterangeru - 4,5 km

St. Stefan/Afiesl
Vyhlídková trasa - 8,7 km
Bruslařská trasa - 12,9 km
Lesní trasa - 14,7 km

Ulrichsberg/Julbach
Trasa kolem golfového hřiště - 8 km
Okružní trasa kolem golfového hřiště - 2,4 km


Odkazy
Kontakt
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
tel: +420 234 15 4065
e-mail: risy@mmr.cz