Výzkumné projekty v oblasti regionálního rozvoje
Smart Akcelerátor 3
Cíl projektu
Cílem projektu je rozvoj dovedností pro inteligentní specializaci, průmyslovou transformaci a podnikání a rozvíjení inovačního ekosystému Karlovarského kraje prostřednictvím: podpory malých a středních podniků s důrazem na transformaci, rozvoje veřejné správy (zejména s ohledem na zavádění inovativních procesů, digitalizaci, zvyšování efektivnosti), rozvoje kulturních, kreativních odvětví a podnikavosti, investování do rozvoje lidských zdrojů.
Uznané náklady: 74 041 tis. Kč
Statní podpora: 14 772 tis. Kč
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Hlavní účastníci: Karlovarský kraj
Doba řešení: 01. 01. 2023 - 28. 02. 2027
Smart akcelerátor+ / Pardubický kraj inovativní
Cíl projektu
Hlavní náplní projektu jsou realizace krajské přílohy RIS3 strategie a budování regionálního inovačního ekosystému. Obsahově se projekt věnuje vertikálním tématům vycházejícím z domén specializace krajské přílohy RIS3 strategie a tématům horizontálním (průřezovým), jako jsou kyberbezpečnost a digitalizace, Průmysl 4.0 nebo cirkulární ekonomika. Cílem je větší uplatňování inovací a chytrých řešení s pozitivním dopadem na všechny obyvatele Pardubického kraje.
Uznané náklady: 57 769 tis. Kč
Statní podpora: 11 524 tis. Kč
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Hlavní účastníci: Pardubický kraj
Doba řešení: 01. 01. 2023 - 28. 02. 2027
Mapování, management a financování místní kultury v kontextu její veřejné podpory a zachování nehmotného kulturního dědictví
Cíl projektu
Hlavním cílem projektu je analyzovat a vyhodnotit strukturu prostorového rozložení, způsobů řízení a financování místní kultury, a navrhnout opatření k jejímu zachování v regionech ČR, a to za účelem zajištění trvalé, udržitelné, systematické a efektivní péče o místní kulturu z pohledu jejího financování z veřejných prostředků, při respektování významu, rozmanitosti a bohatství dochovaného nehmotného kulturní dědictví. Pro naplnění hlavního cíle byly vymezeny dílčí cíle projektu takto: DC 1. Nastavit metodiku kvantitativního mapování aktérů a akcí místní kultury na úrovni krajů, a na tomto základě odhalit jejich prostorovou strukturu na municipální úrovni s využitím metod explorační analýzy prostorových dat v geografických informačních systémech. Provést výběr municipalit pro kvalitativní mapování aktérů ve Zlínském a Středočeském kraji. DC 2. Identifikovat a klasifikovat systémy řízení místní kultury na úrovni municipalit v tematickém rozdělení místní kultury na 2.1 nehmotné kulturní dědictví ve smyslu péče o její zachování ve vztahu k demografickým, společenským a technologickým národně specifickým i globálním trendům a z toho plynoucím rizikům dalšího vývoje; 2.2 lokální kulturu jako nástroj podpory komunitního života a jeho kvality, tj. podporovat posilování vědomí obyvatel k identitě k místu, a zároveň v obou případech navrhnout metodické postupy k jejich řízení na úrovni lokální a regionální úrovni, a to na základě sledování vazeb mezi jednotlivými aktéry a stakeholdery místní kultury pomocí analýzy sociálních sítí a analýzy rozhovorů s nimi s využitím přístupu zakotvené teorie. DC 3. Navrhnout a ověřit metodické postupy ke sběru, zpracování, analýze a nastavení způsobu financování místní kultury na lokální a regionální úrovni a na této úrovni nastavit postupy k podpoře a vyhodnocení dopadu akcí místní kultury na ekonomiku a veřejné rozpočty. DC 4. Navrženou metodiku pak před jejich certifikací ověřit na případových studiích vybraných krajů.
Uznané náklady: 12 193 tis. Kč
Statní podpora: 12 193 tis. Kč
Poskytovatel: Ministerstvo kultury
Hlavní účastníci: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně / Fakulta managementu a ekonomiky
Doba řešení: 01. 03. 2023 - 31. 12. 2027
Evidence krajinného dědictví cukrovarnictví v českých zemích a podpora všeobecné informovanosti veřejnosti o jeho přítomnosti v současné krajině
Cíl projektu
Průmyslová revoluce přinesla mnohé změny do té doby nerušené přírodní a kulturní krajiny. Změny v industriálním období znamenaly výrazný zásah do krajiny a její následnou přeměnu a změnu funkcí. Jedním z takových výrazných zásahů byl rozvoj cukrovarnictví, potažmo cukrovarnického průmyslu, spojený s pěstováním cukrové řepy. Rozvoj tohoto odvětví v českých zemích se datuje do 30. let 19. století a umožnily jej dobré klimatické a půdní podmínky a iniciace odvětví v předchozí době napoleonských válek. Následoval impozantní boom odvětví, který nepřetržitě trval téměř 150 let. V době maxima v českých zemích pracovalo až 271 cukrovarů, které doprovázela jak příslušná infrastruktura, tak polnosti s charakteristickou terénní lokalizací, rozměry, polohou vůči cukrovaru a prostorovou strukturou. V meziválečném období bylo území České republiky klíčových exportérem cukru na světě, a tyto – veřejnosti ovšem neznámé – stopy nese dodnes. Současná postindustriální doba však s sebou nese známky postupného útlumu tohoto odvětví, který je umocněn chátráním nevyužitých průmyslových areálů přeměněných na brownfields. Ve vazbě na upadající produkci cukrovarnictví v českých zemích předkládáme projekt, jehož základním cílem je identifikace venkovských krajin přeměněných cukrovarnictvím v době průmyslové revoluce od druhé poloviny 19. století do doby druhé světové války a podpora široké informovanosti veřejnosti o tomto specifickém krajinném přírodně kulturním dědictví.
Uznané náklady: 11 688 tis. Kč
Statní podpora: 11 688 tis. Kč
Poskytovatel: Ministerstvo kultury
Doba řešení: 01. 03. 2023 - 31. 12. 2027
Hlavní účastníci: Ústav geoniky AV ČR, v. v. i.
Historická lázeňská sídla jako kulturní, urbanistický a krajinotvorný fenomén
Cíl projektu
Cílem je uskutečnit kulturněhistoricky koncipovaný výzkum lázeňství v 18. – 1. pol. 20. století. Nástup moderních forem hygieny vedl k rozvoji lázeňských sídel a areálů v lokalitách léčebných zřídel, pramenů či studánek, ale i mimo ně. Vznikl historický fenomén, jenž zahrnuje vlivy urbanistického, krajinného, architektonického, kulturního, hospodářského a dopravního rozvoje těchto sídel. Tento unikátní segment rodící se moderní doby má dnes podobu pozoruhodné kulturněhistorické paměti území. Na celém území ČR budou zmapována historická lázeňská místa se zvláštním akcentem na lázně, jež vlivem různých historických procesů zanikly, a nejednou se povědomí o jejich dobové existenci a významu vytratilo. Výstupem bude databáze (S) ve dvou jazykových mutacích (Čj, Aj) s mapou (Nimap) v podobě webového portálu. Proběhne srovnávací historickogeografický výzkum dvou vzorků: trojúhelníku lázeňských sídel UNESCO (Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Karlovy Vary) a trojúhelníku lokálních severovýchodočeských lázní (Lázně Bělohrad, Velichovky a Běloves). Výzkum staví na premise společných východisek a aspektů rozvoje lázeňství jako fenoménu doby. Řešitelé synergicky zachytí kontinuitu a diskontinuitu ve vývoji těchto sídel a areálů, vč. rozvoje jejich struktury a infrastruktury. Výsledky výzkumu posílí kulturní paměť i identitu těchto míst. Vzniknou 3 Historické atlasy měst ČR (B) (trojúhelník UNESCO) a 2 Nimap (trojúhelník UNESCO a severovýchodočeský trojúhelník). Fenomén lázeňství 18.–20. stol. bude ztvárněn rozsáhlou výstavou s kritickým katalogem v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Výstava je koncipována ve dvou rovinách: (1) urbanistický a stavebněhistorický vývoj modelových lázeňských měst/areálů a (2) obecné aspekty dobové léčby, fungování lázní a života v nich. Půjde o výstupy Ekrit + B. Všechny výstupy projektu budou obsahovat prvky digital humanities a kulturních a kreativních odvětví (2D a 3D grafika, animace atd.).
Uznané náklady: 21 166 tis. Kč
Statní podpora: 21 166 tis. Kč
Poskytovatel: Ministerstvo kultury
Doba řešení: 01. 03. 2023 - 31. 12. 2027
Hlavní účastníci: Historický ústav AV ČR, v. v. i., Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Univerzita Hradec Králové / Filozofická fakulta
Mapa českých hradů: hrady jako kulturní fenomén, předmět výzkumu a památky minulosti
Cíl projektu
Cílem projektu je vytvoření ucelené palety prostředků, které výrazně posunou a zefektivní výzkumné aktivity v prostředí českých hradů (digitální mapa s odborným obsahem) a definují rizika spojená se současným využitím hradních lokalit, nastíní možnosti jejich ochrany, rozvoje a péče o ně (metodika ochrany archeologických terénů). Tyto cíle budou doplněny výstupem cíleným na oblast prezentace kulturního dědictví (výstava zaměřená na prostředí středověkých hradů) a kolekcí publikací zaměřených na potřeby odborné i laické veřejnosti. Projekt naplňuje a vzájemně provazuje 3 priority programu NAKI III; prioritu č. 1: „Národní a kulturní identita v archeologické, historické a sociálně kulturní kontinuitě či diskontinuitě a jejich reflexi na historickém území českého státu“, prioritu č. 16: “Metody identifikace, dokumentace, evidence, a interpretace národního nemovitého a movitého kulturního dědictví” a prioritu č. 17: „Ochrana nejohroženějších typologických skupin národního nemovitého a movitého kulturního dědictví s využitím nástrojů pro jejich identifikaci, dokumentaci a evidenci a pro jejich systematickou záchranu a využití“. Hlavními výstupy projektu budou Digitální mapa českých hradů a Metodika ochrany archeologických terénů v prostředí hradních lokalit zaměřená na problematiku identifikace a klasifikace archeologického potenciálu hradních lokalit v návaznosti na stav dochování a poznání hradních lokalit a možnosti následné ochrany archeologických terénů ve vazbě na současné využití hradních areálů. S těmito výstupy je provázána výstava Hrady jako kulturní fenomén, předmět výzkumu a památky minulosti. 20. století jako století výzkumu hradů mapující vývoj výzkumu hradních areálů v Čechách. Součástí výstavy bude obsáhlý kritický katalog.
Uznané náklady: 19 082 tis. Kč
Statní podpora: 19 082 tis. Kč
Poskytovatel: Ministerstvo kultury
Doba řešení: 01. 03. 2023 - 31. 12. 2027
Hlavní účastníci: Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i., Historický ústav AV ČR, v. v. i., Národní památkový ústav, Západočeská univerzita v Plzni / Fakulta filozofická
Centrum environmentálního výzkumu: Odpadové a oběhové hospodářství a environmentální bezpečnost
Cíl projektu
Cílem projektu je vybudování dlouhodobě pracující, odborné, interdisciplinární, výzkumné základny tvořené klíčovými výzkumnými organizacemi disponujícími expertízou a odbornou kapacitou pro provádění výzkumu v oblasti odpadového a oběhového hospodářství v širších souvislostech. Centrum bude poskytovat Ministerstvu životního prostředí, dalším resortům, odborným platformám a dalším subjektům výsledky výzkumu, rozšiřování vědeckých poznatků a expertní podporu při tvorbě politik, strategií a regulací. Centrum tvořené konsorciem osmi výzkumných organizací a univerzit je zaměřeno na provádění výzkumu v tematických oblastech souvisejících s přechodem České republiky z lineárního na cirkulární hospodářský model. Tento přechod vyžaduje výzkum v nových, dosud neřešených oblastech, jakými jsou například materiálové toky surovin, inovativní technologie zaměřené na minimalizaci použití primárních surovin ve výrobě, maximální materiálovou využitelnost a využívání odpadů, vedlejších produktů a meziproduktů, ekodesign produktů, sledování a vyhodnocování nejen environmentálních, ale také sociálně-ekonomických procesů. Hlavními tematickými oblastmi, na které se Centrum v rámci své činnosti zaměří, jsou odpadové a oběhové hospodářství, monitoring a rozvoj nových monitorovacích nástrojů sledování přechodu k oběhovému hospodářství, včetně vývoje nových indikátorů, analýza životní cyklu výrobků, ekodesign, problematika kontaminace prostředí z hlediska technologií, nově se vyskytujících polutantů, využití nových metod a přístupů k identifikaci a odstranění znečištění, např. prostřednictvím dálkového průzkumu země. Neopominutelným tématem je také oblast environmentální bezpečnosti, prevence závažných havárií a tím související témata kybernetické bezpečnosti a společenské přijatelnosti environmentálně a technologicky podmíněných. Činnost Centra propojuje přírodovědné, technické a humanitní obory v jedné interdisciplinární platformě s cílem posunout ČR blíže k oběhovému hospodářství.
Uznané náklady: 242 967 tis. Kč
Statní podpora: 217 824 tis. Kč
Poskytovatel: Technologická agentura ČR
Hlavní účastníci: Česká informační agentura životního prostředí
Doba řešení: 01. 01. 2021 - 31. 12. 2026
Smart Akcelerátor+ I v Jihočeském kraji
Cíl projektu
Cílem projektu je posílení funkčního, koordinovaného systému řízení krajské RIS3 strategie a propojení s úrovní národní; posílení místního inovačního ekosystému a posílení inteligentní specializace; posílení procesu podnikatelského objevování nových příležitostí; posílení propojení a spolupráce aktérů napříč sférami tzv. triple/quadruple helix v regionálním, interregionálním a mezinárodním měřítku; zvýšení znalostního, aplikačního a inovačního potenciálu různých aktérů inovačního systému z triple/quadruple helix. Projekt také přispěje k posílení kompetencí aktérů regionálního inovačního ekosystému a ke zlepšení rozsahu a kvality mapování a analyzování potřeb a potenciálu místního inovačního prostředí a využití těchto výsledků pro potřeby efektivního zacílení krajské RIS3 strategie i jejích implementačních nástrojů.
Uznané náklady: 57 171 tis. Kč
Statní podpora: 11 407 tis. Kč
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Doba řešení: 01. 01. 2023 - 31. 12. 2026
Hlavní účastníci: Jihočeský kraj